Tehotenstvo

5. týždeň tehotenstva

Čo prežíva žena

V piatom týždni tehotenstva sa hormóny postarajú o zvýšenú citlivosť žien, a to ako v oblasti psychickej, tak i telesné. Čo konkrétne to teda pre ženu môže znamenať? Veľakrát sa dostavuje prehnaná podráždenosť, plačlivosť a nervozita. Výnimkou nie je ani neznášanlivosť niektorých chutí a vôní. Napríklad množstvu žien prestane v čase tehotenstva chutiť káva. Ale môžu to byť aj ďalšie pochutiny, ktoré nebudete môcť „ani cítiť“. A na niektoré potraviny zase môžete naopak dostať zvýšenú chuť – napríklad uhorky či sladkosti.

Ako sa vyvíja zárodok

Tvorí sa gestačný vačok, neskoršie placenta, a vznikajú prvé náznaky krvného riečišťa. Dochádza k vzniku tretieho zárodočného listu. Každý zárodočný list sa postupne vyvinie vo špecializovanú tkanivo – základ pre všetky ďalšie bunky a orgány.

Vonkajšie zárodočný list (tzv. Ektoderm) tvorí základ nervového systému, kože, očí a uší. Vnútorné zárodočný list (tzv. Endoderma) predstavuje základ pre orgány tráviacej sústavy, pečeň, žlčník, pankreas, štítnu žľazu a pľúca. Prostredná zárodočný list (tzv. Mezoderm) sa stane základom kostí, svalov, väziva, ciev, obličiek a sčasti aj pohlavných orgánov.

Na konci piateho týždňa tehotenstva má zárodok plochý oválny tvar. Na zárodočnom terčíka už je zjavný základ hlavy a chvostového konca. Začína sa vyvíjať neurálnej trubice, základ pre mozog, miechu a chrbticu.

Základ vlastného krvného obehu tvoria krvné ostrovčeky vo žĺtkovom vačku – z nich sa vyvinú cievy, v ktorých sú krvinky. Krvný obeh tvorí jednoduchá trubice so srdcovým základom. Srdcové základ začína postupne tepat a je započaté prúdenie krvi. Krvný obeh je vôbec prvou sústava, ktorá sa ujíma svojej funkcie.

Zárodok meria asi 2 mm.