Tehotenstvo

6. týždeň tehotenstva

Organizmus tehotnej ženy sa začína postupne meniť

Výkyvy nálad stále pokračujú a postupne sa začína meniť aj organizmus budúcej mamičky. Kým na brušku ešte nie je nič zrejmé, prsia už sa začnú pripravovať na dojčenie. Prsia sa môžu mierne zväčšiť a byť citlivejší a bradavky stmavnú.

V celom prvom trimestri tehotenstva sa spravidla na váhe moc nepriberá a kvôli nevoľnosti je efekt skôr opačný. Hoci je váha ženy väčšinou stále rovnaká alebo ešte nižšie, bábätko už sa zväčšuje.

Dôležitá je správna životospráva!

Ešte nie všetky ženy v tomto období vedia, že sú tehotné. A práve to predstavuje úskalia, pretože počas prvých týždňov sa vyvíja základy pre všetky životne dôležité orgány. V tomto období sa tiež najviac objavujú potraty. Začínajúce život sa riadi zákonom „všetko alebo nič“ a pokiaľ nastane porucha vývoja alebo uhniezdenie, oplodnené vajíčko zanikne a je vyplavené oneskorenou menštruačnou krvou.

Začnite jesť veľa vitamínov, pite dostatok tekutín, jedzte potraviny bohaté na vlákninu a tiež kyslé mliečne výrobky. Doprajte si aj dostatok pohybu.

Ako sa vyvíja zárodok

Od šiesteho týždňa tehotenstva prechádza zárodok výraznými zmenami. Začína vznik orgánov embrya (tzv. Embryonálne organogeze).
Na konci šiesteho týždňa možno pozorovať uzavretú nervovú trubicu, základ mozgu, ústnej dutiny, čriev, srdca, oka, vnútorného ucha a končatín. Je tiež založený zhluk buniek, z ktorého sa vyvinie vylučovací systém a pohlavné orgány. Mužské aj ženské orgány sa vyvíja z rovnakých základov.

Z plochého tvaru sa vyvíja valcovitý útvar, na ktorom je čoraz viac evidentnejšie koniec hlavy. Zárodok sa postupne mení do tvaru písmena C, z ktorého siahajú výbežky, neskorší končatiny.

Srdce embryá má tvar písmena S, vznikajú srdcovej komory a siene a srdce začína pracovať. Okolo 23. dňa po oplodnení sa objavujú prvé údery srdca.

Zárodok meria cca 6 mm.