Tehotenstvo

8. týždeň tehotenstva

Ako sa vyvíja zárodok

Zárodok, ktorý meria asi 2 cm, už má vyvinuté takmer všetky životne dôležité orgány a na ultrazvuku je vidieť srdcovej akcie.
V ôsmom týždni tehotenstva sa embryo pohybuje v plodovej vode a už sa začína pohybovať. Jeho kopanie však zatiaľ necítite, pretože je veľmi malé.
Hlava embrya je v porovnaní s trupom výrazne väčšia a je nahnutý smerom dopredu. Tvárová časť hlavy je oproti mozgovej časti malá.
Na končatinách sa začínajú vyčleňovať jednotlivé segmenty a sú viditeľné aj základy vznikajúcich piatich prstov.
Ďalej sa vyvíja vegetatívny nervy, nervy riadiacu činnosť svalov a nervy zaisťujúce prenos bolesti. Zakladá sa pažerák, pľúca a žalúdok. Črevný trakt sa začína rozdeľovať na tenké a hrubé črevo. Vývojom prechádza pečeň, žlčník, žlčové cesty, pankreas, rozširuje sa základ obličkovej panvičky, konárov sa močovod, …
U oboch pohlaví je zjavný základ pre vývoj vajcovodov, maternice a pošvy.

Žena v 8. týždni tehotenstva

Tehotenstvo nie je na žene väčšinou ešte vôbec viditeľné. Žena má spravidla stále rovnakú hmotnosť, môže dôjsť k miernemu schudnutiu alebo k ľahkému pribratí (cca 1 kg).
Maternica ženy, ktorá predtým vážila si 50 g, má teraz okolo 1000 g, je mäkšia a prosáklejší.

Vstupné gynekologické vyšetrenie

Ak ešte žena nepodstúpila vstupné gynekologické vyšetrenie, je práve teraz najvyšší čas. Lekár Vás dôkladne vyšetrí, podstúpite odber krvi a prevedenie rodinnej anamnézy. Ak sa nevyskytnú žiadne komplikácie, budete odteraz dochádzať do tehotenskej poradne zhruba raz mesačne.

Gynekologické vyšetrenie ale nie je tým jediným, čo musíte v čase gravidity podstúpiť. Čaká Vás stomatologická prehliadka, EKG a prehliadka obvodného lekára.

Tehotenský preukaz noste stále pri sebe.