Tehotenstvo

9. týždeň tehotenstva

Akými zmenami prechádza žena

Hladina tehotenského hormónu choriogonadotropínu dosahuje medzi 8 – 11. týždňom tehotenstva vrchole.

Väčšinou ešte nejde poznať, že ste tehotná, ale mala by ste sa už teraz pripraviť na skutočnosť, že budete priberať na váhe. Niektoré ženy majú už v tomto týždni ťažkosti s dopnutím ich nohavíc. Pomaly ale iste by ste sa mala začať obzerať po novom oblečení. Štíhle ženy sa však nemusí obmedzovať len na nákup v špecializovaných obchodoch s tehotenskou módou.

Budúca mamička by sa mala snažiť strážiť, aby sa neprejedala a aby bola konzumovaná strava hlavne zdravá. Heslom „jesť za dvoch“ sa teda neriaďte a skôr dbajte na kvalitu než kvantitu.

Ani v 9. týždni tehotenstva sa ešte nebudete tešiť z pohybov bábätka. Ženy začínajú cítiť prvé pohyby okolo 18. týždňa, prvorodičky dokonca až okolo 20. týždňa tehotenstva.

Ako sa vyvíja bábätko

Embryo meria asi 25 mm a váži okolo 4 g. Najrýchlejšie rastie jeho hlavička, pričom ohnutie hlavičky pretrváva, ale trup a krk sa už trochu napriamujú. Rysy tváre sú dosť hrubé.

V tvári zrastajú výbežky, ďalej pokračuje vývoj nosa a očí, ktoré sa z postranné časti presúvajú smerom dopredu a približujú sa k sebe. Vznikajú slzné žliazky a začína sa tvoriť slzný kanálik. Je zrejmá tiež tvorba dolnej pery a základov pre mliečne zuby. Vznikajú hrbolčeky, základ ušnice.

Končatiny prechádza zásadnou zmenou a začínajú byť zjavné medziprstové štrbiny. Prsty na horných končatinách sú spojené blanami. Chvostík už takmer zmizol a jeho pozostatok sa vyvinie v kostrč.

Ďalej pokračuje diferenciácie bunkových okrskov v mozgu, vzniká sieť ciev, ktoré budú zodpovedné za zásobovanie mozgu krvou.