Móda

Ako správne vyčistiť biele tenisky?

V perfektnom svete by zmrzlina nemala žiadne kalórie a biele topánky by sa nezašpinili. Umývanie bielych topánok sa môže často javiť ako náročná úloha. Je to však jednoduchšie, ako si myslíte. Viete, ako na to?

Pranie v práčke – áno alebo nie?

Pranie tenisiek v práčke je už dlho kontroverznou témou a môže skončiť poškodenými topánkami alebo práčkou. Práčka ale nemusí byť vždy nutné zlo, no tenisky by mali byť v tom prípade šité a nie lepené. Kožené a semišové topánky vynechajte z pracieho zoznamu úplne.

Ako vyprať tenisky v práčke?

  • Zabezpečte šnúrky alebo ich rovno vyberte, aby sa nepomotali.
  • Vložte niečo mäkké do práčky. Stačí jemný uterák – ten zabráni úderom a zdeformovaniu topánok.
  • Použite prášok alebo tekutý prací prostriedok, ale žiadne bielidlo či zmäkčovadlá – môžu na topánkach urobiť žlté škvrny.
  • Perte pri maximálne 30 stupňoch na krátkom programe bez žmýkania.

Čo namiesto práčky?

Ak chcete vyčistiť látkové topánky, najbezpečnejšou metódou je ručné pranie. Síce to zaberie viac času, no výsledkom budú trvácne a nepoškodené topánky. Tenisky čistite krúživým pohybom s prírodným mydlom a mäkkou kefkou.

Šnúrky následne vyperte v mydlovej vode šúchaním pomedzi dlane. Nebojte sa použiť aj prášok, nezabudnite však handričku či kefku neustále umývať pod tečúcou vodou.

Využiť môžete aj sódu bikarbónu. Zmiešajte ju buď so saponátom na riad, s octom alebo okysličenou vodou v pomere 1:1 a očistite s ňou znečistené miesta či celé tenisky.

Potrebujete vyčistiť gumenú časť topánok? Pomôžu vám vlhčené obrúsky, zubná pasta, odličovacie mlieko alebo tekutý čistiaci prostriedok. Topánky potom vždy sušte mimo priameho slnka, aby nezožltli.

Ako na kožu?

Okrem látkových topánok sa na trhu vyskytujú aj tie kožené. Koža potrebuje špeciálnu starostlivosť. Vyčistíte ju však takisto vlhkou handričkou alebo mäkkou kefkou namočenou v mydlovej vode.

Ak vlastníte kožený pár topánok, hlavne ten z lícovej kože, nezabudnite si zaobstarať pasty a krémy na obuv. Tie eliminujú nečistoty, obnovia farbu a ošetria materiál.

V prípade, že sa vám zašpinil nubuk alebo semiš, je potrebná špeciálna kefka a guma nasucho a na väčšie nečistoty špeciálny sprej či pena. Tie navyše oživia farbu a kožu zmäkčia.

Pri čistení akýchkoľvek topánok si dávajte pozor na to, aby ste ich nepoškodili. Všetko je v tomto prípade na vlastné riziko. Preto sa radšej pustite do čistenia ručne.